T.C. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

                                                 Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü                                                       

Halı Müzesi İSTANBUL    19.11.2014

AYASOFYA İMARETİNİN HALI MÜZESİNE DÖNÜŞÜM SÜRECİ


   Kültürel varlığımız olan eserlere çağdaş yönetim anlayışı ve teknikleriyle sahiplenerek, onları gelecek nesillere taşımak misyonu içinde olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi halıların korunması ve tanıtılması amacıyla, 13 Nisan 1979'da Sultanahmet Camii Hünkâr Kasrı'nda Halı Müzesi'ni ziyarete açmıştır.

   Vakıflar Genel Müdürlüğü"nün müzelerini yeniden yapılandırma projesi kapsamında; Ayasofya İmareti'nin Halı Müzesi'ne dönüştürülmesine karar verilmiştir. Bu süreçte; imaretin 2006-2007 yıllarında kapsamlı bir restorasyonu, 2010 yılında ise "Müze Teşhir Tanzim Uygulaması" yaptırılarak, 2013 yılında Vakıflar Halı Müzesi olarak yeniden ziyarete açılmıştır. Müzede eserlerin korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması amacıyla; müzecilik kriterlerine uygun lamine güvenlik camlı, nem kontrollü, şifreli elektronik panelli, elektronik sürgü açılımlı duvar tipi modüler vitrinler, müze standartlarına uygun aydınlatma, nem ayarlayıcı sistemler, ısıtma ve soğutma sistemleri ile dokunmatik ekranlı kiokslar kullanılmıştır.


HALI MÜZESİ

   Dünyanın en zengin halı koleksiyonlarından birine sahip olan Vakıflar Halı Müzesi Koleksiyonu'nda; eski bir İslam geleneğiyle, cami ve mescitlere bağışlanan tarihi ve sanatsal değere sahip halılar yer alır. Halı ve kilim bağışları, vakfeden ya da ölen kişinin sevap kazanması için yapılan dini amaçlı bağışlardır. Özellikle camiler için dokunan bu halılar, zarafet, estetik ve sanatsal özellikleriyle ayrı bir değer taşır. 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar kendi yörelerine özgü desenler ile Anadolu'nun çeşitli dokuma merkezlerinde dokunan halı ve halı seccadeler, İran ve Kafkas halıları müze koleksiyonunda yer alan eserlerdir. Koleksiyonun en nadide eserlerinden seçilen halı ve seccade örnekleri, kronolojik sırayla ve yöresel desen gruplarına göre, müzenin her üç galerisinde sergilenmektedir.

Birinci Galeri; Beylikler Dönemi, Erken ve Klasik Osmanlı Dönemi Anadolu Halıları.

İkinci Galeri; Osmanlı Dönemi Orta ve Doğu Anadolu halı ve halı seccadeler.

Üçüncü Galeri; Osmanlı Dönemi büyük boyutlu Uşak halıları ve saf halı seccadeler.


Adres: Cankurtaran Mah. Babı Hümayun Caddesi Soğukçeşme sok. Fatih / İstanbul

Tel: (0212) 512 69 93